100. Yılda Çanakkale Şehitlerini Saygıyla Ve Şükranla Anıyoruz

Yazı Boyutu:
100. Yılda Çanakkale Şehitlerini Saygıyla Ve Şükranla Anıyoruz

Çanakkale Kara Ve Deniz Savaşları Dünya Tarihinin Seyrini Değiştiren Çok Önemli Hadiselerdir. Zira Osmanlı Devleti’ni Hasta Adam İlan Ederek Anadolu Topraklarını Paylaşmayı Hayal Eden Emperyalistler, Bu Hayallerini Gerçekleştiremeden Çanakkale’de Aldıkları Büyük Bir Yenilgiyle Ülkelerine Dönmüşlerdir. Kara Savaşlarında; Anafartalar’da, Conkbayırı’nda Ve Gelibolu Yarımadası’nın Tamamında Düşman Çok Ağır Kayıplar Vermiştir. Karadan Yapılan Bu Çıkarma Planında Ertuğrul Koyu’nda Ezineli Yahya Çavuş’un Ve Arkadaşlarının Gösterdiği Kahramanca Direniş,  Tam Bir İbret Tablosudur. Yahya Çavuş Ve Takımının Ortaya Koyduğu Bu Vatan Sevgisi Tablosunu Şair Ve Çanakkale Eski Valisi Nail Memik Şu Dörtlükle İfade Etmiştir.

“Bir Kahraman Takım Ve De Yahya Çavuş’tular

Tam Üç Alayla Burada Gönülden Vuruştular

Düşman Tümen Sanırdı Bu Şahane Erleri

Allah’ı Arzu Ettiler, Akşama Kavuştular.”

Karadan Gelibolu Yarımadası’nda Tutunamayacağını Anlayan Dönemin Güçlü Devletleri İngiltere, Fransa,Avustralya Gibi Ülkeler İle Onların Sömürgelerinden Oluşan Askeri Güçler Bir Defa Da Çanakkale Boğazı’nı Geçmeyi Denemişlerdir. Ancak Emperyalistlerin Dünyanın En Güçlü Donanması Dedikleri Dev Gemiler, Nusrat Mayın Gemisi’nin Döktüğü Mayınlara Çarparak Ve Türk Topçusunun İsabetli Atışlarıyla Boğaz Sularına Gömülmüştür. 18 Mart 1915 Tarihinde Kazanılan Deniz Zaferi Sonucunda İngiltere, Fransa Gibi Devletler, Amaçlarına Ulaşamadan Vatan Topraklarımızı Terk Etmişlerdir.

Türk Kurtuluş Savaşı’nın Temelleri, Çanakkale’nin Sularında, Conkbayırı’nda Ve Anafartalar’da Atılmıştır. Mustafa Kemal’in Anafartalar’da Yaktığı Zafer Meşalesi, Kurtuluş Savaşımızın Da Yolunu Aydınlatmıştır.

Çanakkale Savaşları, Bir Ölüm Kalım Savaşıydı. Çanakkale Savaşları, Emperyalistlerin Saldırılarına Karşı Etten Ve Kemikten Bir Savunmaydı. Çanakkale Ülkenin Her Köşesinden, Dağ Başlarından, Köylerden Kopup Gelen Çocuk Yaşta Gençlerin, Ana Kuzularının Aslana Dönüştüğü Yerin Adıdır. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100.Yılında Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Ve Aziz Şehitlerimizi Rahmet, Minnet Ve Saygıyla Anıyoruz.

Yorum