Selman Tahsildaroğlu İş Tecrübelerini Anlattı

Yazı Boyutu:
Selman Tahsildaroğlu  İş Tecrübelerini Anlattı

Tahsildaroğlu Süt Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selman Tahsildaroğlu, Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası Kasım Ayı Meclis Toplantısında Yaptığı Konuşmada İş Tecrübelerini Anlattı.İş Dünyasının Önemli İsimlerinden Olan Selman Tahsildaroğlu İlgi İle Takip Edilen Konuşmasında Şunları Söyledi:

“Çanakkale’ye İstanbul’dan 1980’de Geldim. Burada Ufacık Bir Mandıra Açıp O Mandırada İşe Başladım.Allah Yardım Etti, Çalışkanlıkla, Dürüstlükle Bugünlere Gelebildim.İleriye Yönelik Çalışmaya Başladık. Yerimizde Saymadık, Korkmadık.Bana Göre İnsanda Dört Meziyet Olması Lazım; 1) Çalışkan Olacak, 2) Dürüst Olacak, 3) Sebatkar Olacak 4) Sabırlı Olacak. Bunlar Olduğu Sürece Bir Allah İnsanın Sırtını Yere Getirmiyor.Bunları Kendim Yaşadığım İçin Sayıyorum.

Biz Sürekli Çalışıyoruz, Hiçbir Şeye Bağımlı Değiliz. Ne Bankalara Ne Tüccarlara Bağımlı Değiliz. Yalnız En Başta Çalışkanlık Ve Dürüstlük Geliyor, Biz Bunun Faydasını Gördük. Hala Daha Da Görüyoruz. Hayattayız, Yaşım 82 Ama İş Yapmaya Doyamadım.Hala Ne Yaparım Diye Düşünüyorum. En Büyük Eğlencem, En Büyük Zevkim İşimdir. Bugüne Kadar Bıkmadım. 14 Yaşında Başladım Bu İşe…Bugüne Kadar Geldim, Bıkmadım Hala Daha Da Bıkmıyorum. Hayat Bu.Vergi Vermeyi Çok Severim. 4-5 Senede Bir Ceketimi Yenilerim Ama Vergimi Asla İhmal Etmedim, Severek Veririm. Bugüne Kadar Vergimi Verdiğim İçin Hiç Sıkıntı Çekmedim. Biz Bu Vatana Ne Kadar Çok Emek Verirsek O Kadar Çok Mutlu Oluruz. Dolayısıyla Devletimiz De Mutlu Olur. Biz De Kimse Sigortasız Çalışmaz. İşçilerin Daha İşe Girmeden Sigortasını Yaparız.

Amerika, Rusya, Irak, Kıbrıs’a Ürünler Satıyoruz. Avrupa’ya Çıkmak İstiyoruz Ama Avrupa Süt Ürünlerine Müsaade Etmiyor. Onlardan Daha Kaliteli Ürünler Üretiyoruz. Almanya’dan Telefon Ediyorlar Niye Sizin Ürünleriniz Bizde Yok Diyorlar. Ama İnşallah Kısmet Olursa Oraya Da Göndeririz.En Büyük Meziyetimiz Kalitemiz.  30-32 Senedir Kalitemizi Bozmadan Buraya Geldik Ve Bozmayacağız İnşallah. Biz Örnek Olmak İstiyoruz. Bayramiç’te Ziraatta Örnek Olmak İstiyorum Ama Maalesef Köylülerimiz Çok Geç Algılıyorlar. Sağ Olsun Köylülerimize Kahvede Oturmak Daha Tatlı Geliyor. Yoksa Yapılacak Çok Şey Var.

Ezine Peyniri Kendi Kendine Olmuyor. Bunu Yapan Fabrikalar, Mandıralardır. Maalesef Ezine Peynirini Bozduk. Hiç Olmayacak Peynirleri Dışarıya Götürdük. 8-10 Tl’ye Ezine Peyniri Satıyoruz. Çok Özen Gösterilmesi Lazım. İyi Üretim İçin Disiplin Lazım, Çalışmak Lazım. Ben 24 Saat Fabrikada Yaşıyorum. Lojmanım Da Orda. Hafta Sonları Da Ordayım.

Bayramiç Belediye Başkanından İş İstemeye Gittikleri Zaman, “Tahsildaroğlu’na Gönderme Orada Çok Çalıştırıyorlar” Diyorlarmış. 8 Saat, Fazla Çalıştırırsam, Mesaisini De Veriyorum. İş Gösteriyorum Boş Ver Diyorlar.

Bizim Bankalarla Hiç İşimiz Olmadı. Kendime Kendime Destek Oldum. Daha Bugüne Kadar Kredi Almadık. Borç Nedir Bilmeyiz. Birlik Olarak Çalıştık, Birlikten Kuvvet Doğar.

Yardım Beklemek İnsanların Temelidir. Ama Teşviklerle Tembelleşirsiniz. Kazanılmamış Bir Parayı Cebinizde Gördünüz Zaman Çok Çabuk Harcarsınız. Dikkat Edin Teşvikle Kurulan Müesseselerin Yüzde 50’si Batıyor. Hayvancılıkta Desteklemeler Oluyor. Devlet, İnsanlarımıza Hayvan Almaları Ve Onların Etinden Sütünden Faydalanmaları İçin Teşvikler Veriyor. Ancak Bizim İnsanımız O Parayı Aldığı Gün Pazarda Harcıyor. O Para Eve Bile Gitmeden Bitmiş Oluyor.

Ben Teşvik Taraftarı Değilim. Teşvik Vereceğinize, Çalışmaya Yöneltin. Bir İnsan Çalışırsa, O Yaratır. Ama Ben Hazır Para Gelsin Taraftarı Hiç Değilim. Çalışsın Kazansın. Bütün Gençlere Tavsiyem; Çalışmak Ve Bilinçli Çalışmak…

Bugün 2 Yıllık Üniversite Mezunları Hiçbir Şey Bilmeden Mezun Oluyorlar. Devletimiz Kredi Ve Teşvik Vermek Yerine İnsanlarımıza Eğitim Versin.  Eğitim Zaten Para Getirir.

Yorum