ÇTSO, OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Yazı Boyutu:
ÇTSO, OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay;

“Sizleri şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum. Yeni kutladığımız Zafer Bayramı, ülkemizin maruz kaldığı tehditlere karşı kararlı duruşumuzun simgesidir. Bugün de geçmişte olduğu gibi çok çeşitli emelleri olan terör örgütlerinin saldırısıyla karşı karşıyayız. 15 Temmuz akşamı bunu gördük. Van’da, Elazığ’da, Gaziantep’te bunu yaşadık. Cerablus’ta, Menbiç’te olan biten budur. Bu ülkenin terörle korkutulamayacağını bütün dünyanın artık anlaması lazım. Bu vesileyle, teröre şehit verdiğimiz güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza, Allah’tan rahmet, yaralılara şifa ve aziz milletimize bir kez daha sabır diliyoruz. Bu karanlık günlerde bize düşen, ordularımızın meydanlarda kazandığı zaferleri; daha donanımlı, daha üretken, daha çağdaş bir ülke olma yolunda canla başla çalışarak taçlandırmaktır.

Bugün aramızda, bu yolda hizmet etmeyi amaç edinmiş misafirlerimiz var. Ülkemizdeki nitelikli kadın girişimci sayısını artırmayı amaçlayan, “Fikrim Geleceğim” projesine emek veren Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin Direktörü, Tamer Atabarut burada.

Projenin paydaşları olan KOSGEB ve Kapsayıcı Büyüme Derneği ile TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu’nun değerli yöneticileri de aramızda. Kendilerine de hosgeldiniz diyoruz. Elbette, bu değerli eğitime katılıp, sertifika almaya hak kazanan girişimci adaylarımız burada. Sizler de meclisimize hoş geldiniz. Bu konuda katkısı olan herkese peşinen teşekkür ediyorum.

Kıymetli hazirun,

Bizim, ülkemizin geleceğine olan inancımız tam. Yaşadıklarımız hakkında dünya kamuoyunda ne yazık ki çok yanlış değerlendirmeler yapılıyor. Ciddi bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Bütün bu olup bitenler, Türkiye’nin 11 Eylül’üdür. Bu gerçekten hareketle hükümetimizin ve iş dünyasının dünyaya kendimizi doğru anlatma konusunda büyük bir çabası var. Bütün bu olağanüstü iç ve dış şartlar altında bile Türkiye ekonomisi, istikrarlı duruşunu ve güçlü performansını devam ettirebilme becerisini gösterebiliyor. Bundan hepimizin gurur duyması lazım. İşsizlikten enflasyona, faizlerden sanayi üretimine kadar kritik pek çok veride bir bozulma yaşamadık.”

Yönetim Kurulu adına ÇTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Kansu ise şunları söyledi: “Ülke olarak olağanüstü zor günlerden geçiyor, büyük sınav veriyoruz. 15 Temmuz üzerinden  1,5 ay geçti, FETÖ terör örgütünün her yere uzanmış kirli isimlerinin temizliği halen devam ediyor. Van, Hakkari, Elazığ, Bitlis, Gaziantep’de meydana gelen terör olayları, diğer taraftan Mehmetçiğin Cerablus’a girmesi. İş dünyasındaki soruşturmalar. Ülkemizin üzerinde oynanan oyunlar ve yapılan hesaplar, toplumsal birlikteliğe, uzlaşmaya her zamankinden fazla ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Bu yüzden 07 Ağustos tarihindeki Yenikapı mitingini çok önemsiyoruz. 15 Temmuz sonrası sağlanan bu birlikteliği koruyarak ancak teröre karşı durabiliriz, demokrasimizi bu şekilde geliştirebiliriz. Ekonomimizin de yaşanan bu olaylardan en az zararla çıkması gerekmektedir. Hükümetimizin bu konuda çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Değerli arkadaşlar, Ezine Gıda İhtisas OSB’de imara esas jeolojik etüt çalışmalarımız ve 1/1000’lik haritalarımız tamamlandı. ÇED süreci başlayacak. Bu çalışmaların tamamlanması ile yer seçiminin kesinleşmesini müteakip müteşebbis heyet kurulacak. Çanakkale’miz için daha yapacak çok işimiz, gelecek kuşaklara çok borcumuz var. Biz bunun bilincindeyiz. Her projemiz Çanakkale’ye kazandırmak içindir. Aksini söyleyenlerin sözleri niyetlerini yansıtmaktadır ki, o sözlerini kendilerine iade ediyoruz. Bizim iftiralara harcanacak kadar değersiz zamanımız yoktur.”dedi.

ÇTSO Meclis toplantısında, Hesap inceleme Komisyonunun 2016 yılı Temmuz ayına ait raporları okundu ve onaylandı. Üyelerden gelen Azami Fiyat Tarifelerinin Meclis tarafından onaylanmasının ardından gündeme gelebilecek diğer konular görüşülerek Meclis oturumu sona erdi.

Yorum