ÇTSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Yazı Boyutu:
ÇTSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası’nın Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Çtso Kongre Fuar Merkezi’nde Yapıldı. Meclis Toplantısının Açılış Konuşmasını Yapan Meclis Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy Konuşmasında Özetle Şunları Söyledi: “Bölgemizi De Yakından İlgilendiren İşsizlikle İlgili Bazı Rakamsal Verileri Paylaşarak Konuşmama Başlamak İstiyorum. Sigortalı Ücretli Çalışan Sayısı Temmuz 2015’te Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 6’lık Artışla 13 Milyon 891 Bin Kişi Oldu. Çanakkale İşsizlik Ödeneği Alan Sayısı En Fazla Artan İl Sıralamasında Yıllık %35 Artış Oranıyla Türkiye Genelinde Antalya Ve Kayseri’nin Ardından Üçüncü Sırada Yer Aldı. Değerli Üyeler, Bir Önceki Aya Göre İse Sigortalı Ücretli Çalışan Sayısında 142 Binlik Azalış Yaşanmıştır. Sektörel Bazlı Değişimlere Bakıldığında Yıllık En Çok Artış, 147 Bin İle Bina İnşaatı Sektöründe Olmuştur. Oransal Artışa Bakıldığında İse Bu Sektörde Bir Yılda Yüzde 13,5’lik Bir Artış Yaşanmıştır. Bu Sektörü, 126 Bin Artışla Eğitim, 63 Bin Artışla Ormancılık Ve Tomrukçuluk Ve 54 Bin Artışla Toptan Ticaret Sektörleri Takip Etmiştir. En Fazla Değişim Gösteren Sektör İse Yüzde 179,6 Artışla Ormancılık Ve Tomrukçuluk Sektörü Olmuştur. Çanakkale Temmuz 2014-2015 Tarihleri Arasında Sigortalı Ücretli (4/A) Çalışan Sayısı En Hızlı Artan İlk 15 İl Sıralamasında %11,03 İle Onuncu Sıradadır. Türkiye Genelinde İşsizlik Ödeneğine Başvuru Yapanların Sayısı Eylül 2015’te Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 0,5 Oranında (368) Artmış Olup Bu Oran Çanakkale İçin Yıllık Bazda %89 Olarak Gerçekleşmiştir.”

Meclis Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy’un Ardından Yönetim Kurulu Adına Konuşmak Üzere Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydoğdu Kürsüye Geldi Ve Ağırlıklı Olarak Oda Faaliyetleri Hakkında Bilgi Verdi: “Sayın Meclis Üyeleri; Üyelerimizden Üyelerimize Özel İndirim” Adı Altında Yeni Bir Uygulamamız Başladı. Ürettiği, Sattığı Mal Ve Hizmetlerde Oda Üyelerine Özel İndirim Yapmak İsteyen Üyelerimizin Müracaatları Değerlendirilerek Tüm Üyelerimize Duyurulmasını Sağlayacağız.”

Meclis Toplantımıza Davetli Olarak Katılan Türkiye Halk Bankası Bölge Koordinatörü Ali Gital; Çanakkale Halk Bankası Olarak Yatırımcı Ve Girişimci İnsanların Her Zaman Yanında Olduklarını, Toplantıya Bölge Pazarlama Müdürü İle Çanakkale İl Genelinde Hizmet Veren Bütün Şube Müdürleriyle Birlikte Geldiklerini, Burada Hep Birlikte Varsa Sorunları Ve Çözüm Yolları Aramak İstediklerini, Tıkanan Damarlar Varsa Bu Damarların Açmak Üzere Burada Olduklarını Belirtti. Gital, Çanakkale Bölgesinde 15 Şube İle Hizmet Verdiklerini, 600 Bin Tl. Civarında Kredi, 345 Bin Tl. Kobi Kredisi Kullandırdıklarını Bu Karşın 540 Bin Tl. Mevduat Topladıklarını,  Bankanın Çanakkale’de %14’lük Mevduat Oranına, Kredilerde İse %13,15’e Sahip Olarak Türkiye Ortalaması Olan % 8-9 Bandının 4-5 Puan Üzerinde İşlem Hacmine Sahip Olduklarını Sözlerine Ekledi. Kasım Ayı Meclis Toplantısında Daha Sonra Bir Önceki Toplantı Okunarak Onaylandı. Ardından Toplantı Sona Erdi.

Yorum