SU HAYATTIR

Yazı Boyutu:
SU HAYATTIR

Çanakkale’nin su ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı çevresinde maden aramalarının yapılmak istenmesi ve bu konuda çalışma başlatılması üzerine “Çanakkale Çevre Platformu” tarafından protesto toplantısı düzenlendi. Maden arama girişiminin protesto edildiği açık hava toplantısı, Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Çanakkale Çevre Platformu üyeleri, Çanakkale halkını toplantıya çağırırken şu ifadeleri kullandılar. “Sabah kalktığımızda zehirli su ile elimizi yüzümüzü yıkayabilecek miyiz? Çocuğumuza zehirli sudan yemek yapabilecek miyiz? Yalnız suyumuz zehirlenmez. Hayatımızı, geleceğimizi üzerinde yaşadığımız ve sorumlu olduğumuz dünyayı zehirlemek için bizim de katkımız olur. “Su” altından daha değerlidir. “Su” olmazsa hayat durur. SU HAYATTIR.”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Çanakkale’nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı çevresinde altın şirketlerinin devam eden, ormanı katleden faaliyetlerine dur diyen Danıştay’ın örnek kararını kent halkıyla paylaştık. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam.”
Cumhuriyet Meydanı’ndaki protesto toplantısına; Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, CHP İl Başkanı İsmet GÜNEŞHAN, Çanakkale CHP eski Milletvekili Serdar SOYDAN gibi isimlerle kalabalık bir topluluk katıldı. Protesto toplantısına katılanlar; “Havama, suyuma, zeytinime dokunma”, “Atikhisar, Atık Hisar Olmasın”, “Su ile barış, hemen şimdi” gibi sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıdılar.

Yorum