ELMA DAĞITILMASINA İZİN YOK

Yazı Boyutu:
ELMA DAĞITILMASINA İZİN YOK

DHA’nın haberine göre Çanakkale Belediyesi tarafından her yıl okullarda öğrencilere dağıtılan meşhur Kazdağı elması, bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü engeline takıldı. Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerekçe gösterilmeden elma dağıtımına izin verilmediğini belirterek, öğrenciler için aldıkları 26 ton elmayı ev ev dolaşarak vatandaşlara dağıtmaya başladıklarını söyledi. Çanakkale Belediyesi, Kazdağı eteklerindeki Bayramiç ilçesi ve köylerindeki üreticileri desteklemek, Kaz Dağları’nın doğası hakkında farkındalık yaratmak, bölgede yapılan altın arama çalışmalarının vereceği zararlara dikkat çekmek ve kentlileri sağlıklı beslenmeye teşvik etmek amacı ile 5 yıldır okullarda öğrencilere, “Kaz Dağları’nın Altını Elma” sloganıyla elma dağıtımı yapıyordu. Çanakkale Belediyesi, 9 Şubat 2018 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, okullarda elma dağıtım yapmak için izin talebinde bulundu. Ancak, belediye yetkililerinin ifadesine göre, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin başvurusuna geri dönüş olmadı.
Çanakkale Belediyesi, çareyi elmaları kent merkezindeki mahallelerde evlere dağıtmakta buldu. Geride bıraktığımız hafta başında ATAM Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Çocuk Kültür Evi, Altın Yıllar Yaşam Merkezi ve Sosyal Yaşam Evleri’nin yanı sıra özel kreşler ile başlayan elma dağıtımı dün kent merkezindeki tüm mahallelerde devam etti. Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, Esenler Mahalle Muhtarlığı ve Esenler Mahalle Meclisini ziyaret ederek, elma dağıtımı yapan gönüllüler ve belediye çalışanları ile bir araya geldi.
Kaz Dağları elmasının, bölgenin çok önemli bir ürünü olduğunu belirten Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, “Okullarda elma dağıtımı ile çocuklara meyve yeme akışkanlığı kazandırıyorduk. Yöredeki ürünleri tanımaları için bu şekilde meyve dağıtımı yapılıyordu. Bu yıl maalesef Milli Eğitim Müdürlüğü buna izin vermedi. İzin alamayınca biz de elmaları bire bir mahalle muhtarlıkları ve mahalle meclisleri kanalı ile tek tek evlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Kendi toprağımızda meşhur olan bir ürünü çocukların hem tatması, hem de bilinçlenmesi için okullarda bu çalışmayı yapıyorduk. Herhalde bir çekinceleri oldu veya bir bildikleri var, ama onun ne olduğunu bilemiyorum. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.” dedi.

Yorum