BÜLENT ÖZ, İLAHİYATÇININ GARİP AÇIKLAMASINI BAŞBAKAN’A SORDU

Yazı Boyutu:
BÜLENT ÖZ, İLAHİYATÇININ GARİP AÇIKLAMASINI BAŞBAKAN’A SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görev yapan Öğretim Görevlisinin tepki çeken açıklamasını Başbakan’a Sordu: ”ÇOMÜ’nün resmi televizyonunun Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine, kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Atatürk’e hakaret için kullanılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?”
CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, İlahiyatçı Abdullah Akın’ın dile getirdiği “Camiler genelev olarak kullanıldı” sözleri hakkında Başbakan Binali YILDIRIM tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.
CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ yaptığı açıklamada; “Çanakkale bütün insanlar tarafından ziyaret edilen, orada yaşanan dramı ve kahramanlık ruhunu hissetmek için o havası içe çekilen bir yerdir. Her santiminde bir şehit yatan, her zerresi şehit kanıyla sulanmış, şanlı bir yerdir. Gençliğimizi bu tür saçma sapan düşüncelerle zehirlemeye, Çanakkale Destanını kirletmeye kimsenin hakkı yoktur, buna izin vermeyeceğiz. Bunlar Cumhuriyet düşmanıdır ve ağızlarının payını daima veririz” dedi.
Başbakan Binali YILDIRIM tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Milletvekili Bülent ÖZ; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın, üniversitenin televizyon kanalı ÇOMÜ TV’de 20 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan programda, tarihi gerçekleri saptırarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ağır hakaretlerde bulunmuştur. 1924 yılında Çanakkale ve Bursa’daki bazı camilerin ahlak dışı amaçla kullanıldığını ileri sürmüş ve “Çanakkale içinde aynalı çarşı” türküsünde geçen “Çanakkale içinde vurdular beni, ölmeden mezara koydular beni” ifadesini dayanak göstererek, Çanakkale savaşı sırasında yaralı askerlerin de canlı canlı toprağa gömüldüğünü iddia etmiştir.”
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ÖZ, “Camilerin bırakın amacı dışında kullanılmasına aksine, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kuruluş yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptırdığı ve tadilattan geçirdiği camilerin belgelerinin Devlet arşivlerinde mevcut olmasına rağmen, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın, bu ifadeleri hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hem de Çanakkale’de bu vatan uğruna canını feda etmiş binlerce şehidimize alenen hakarettir” ifadelerini kullandı.
CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, vermiş olduğu soru önergesinde şu sorulara yer verdi:
-Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve şehitlerimize alenen hakaret eden Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın ile ilgili 5816 no’lu Atatürk’ü Koruma Kanunu’na göre ve TCK 214′e göre adli ve idari işlem başlatılmış mıdır?
-Halkın ödediği vergilerle faaliyetlerini sürdüren bir üniversitenin resmi televizyonunun Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine, kurucusu ve Birinci Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret için kullanılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Üniversitenin resmi kanalını bilimsel ve tarihi gerçeklere uygun olmayan kara propaganda için kullanılmasına izin veren televizyonun yöneticileri hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?
-Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın Üniversite ile ilişiği kesilecek midir? Yoksa gençliğimizi bu tür düşünceleriyle zehirlemeye devam etmesine müsaade mi edilecektir?
-Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kuruluş yıllarında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde kaç cami yapılmış, kaç cami tadilattan geçirilmiştir?

Yorum