reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

REFORM…

REFORM…
91 views
14 Aralık 2020 - 6:33

                Ekonominin başında olanlar “görülen lüzum üzerine” değiştirilince altın ve döviz piyasalarında umut belirmiş ve tırmanışta olan fiyatlar bir miktar geri dönmeye başlamıştı. Bu umutlu hava siyasetçilerin söylemlerine de yansımış aylardır devam eden gerilim politikası yerini, pozitif bir ortama bırakmıştı. Devleti idare edenler demokraside, hukukta ve ekonomide reformlar yapılacağından bahsedip “Adalet yerini bulsun da isterse kıyamet kopsun” noktasına da gelmişlerdi. Fakat siyasetteki bu olumlu hava çok kısa sürdü.  

Önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında inceleme başlatıldı. Sebep kamu kaynaklarını devlet projesi aleyhine kullanmak… Oysa kamu kaynaklarının har vurup harman savrulduğuna defalarca şahit olmuşuzdur. Devlet kurumlarında müthiş bir israf olduğunu bilmeyen yok. Görmeyen de yok. “Ben görmedim” diyenin gözleri kör olur. Makam arabası saltanatı başlı başına bir israf konusu… Sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına “Deprem hususunda konuşma” konulu yazı yazıldığı da ortaya çıktı. Deprem yaşayan bir şehrin belediye başkanı konuşmayacak da kim konuşacak? Hani demokraside reform olacaktı? Burada unutulan bir dip not var herhalde… “Muhalefet partilerinin mensupları hariç…”

İki büyük şehrin belediye başkanlarının muhatap olduğu inceleme ve uyarılardan sonra ana muhalefet partisinin Genel Başkanı tehdide ve hakarete uğradı. Hem de bir döneme damga vurmuş ve hapis yatmış bir çete lideri tarafından. Sebep ana muhalefet liderinin iktidara destek veren küçük muhalefet partisini eleştirmesi. Siyasiler arasındaki sinir harbi az gelmiş gibi araya bir de çete lideri girdi. Siyasetin hakarete uğradığı böyle bir durumda bütün partilerin bu tavra karşı çıkmaları beklenir. Oysa öyle olmadı. Siyasetin önde gelen isimlerinin bazıları bu hususta sessiz kalırken iktidara destek veren küçük muhalefet partisi, çete liderine sahip çıkan açıklamalar yaptı. Gerilimde geri adım atan olmadı. Hakarete ve tehdide maruz kalan ana muhalefet partisi konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Karşı tarafta geri adım atma gene yok… Gelinen noktada olduklarını tekrar ediyorlar. Ana muhalefet liderine yapılanlara yabancı değiliz. Zira kendisi daha önce de yumruklu saldırıya uğramış, linç girişiminden güvenlik güçlerinin çabasıyla kurtarılmıştı. İşin acı tarafı, kendisine saldıran şahıs hakkında aylarca hiçbir işlem yapılmamıştı. Bugünkü durumda da O’na hakaret edene soruşturma açılacağı cılız bir tepki halinde duyuruldu. Halbuki hukuk, bir gün herkese lazım olabilir. Bu bakımdan hukuk dışına çıkanlara zamanında ve yerinde tepki göstermek gerekir.

Ekonomik alanda bahse konu olan reformların neler olacağı münakaşa edilirken Merkez Bankası’nın başına yeni getirilen bürokrat isim, ilk icraatını açıkladı. İlk icraat, faiz oranlarını arttırmak oldu. Döviz ve altın bu karara olumlu tepki verirken faizin yükselmesine karşı olduğunu bildiğimiz kesimler, “acı reçeteye” razı olduklarını dillendirdiler. Bu kararın devamında neler olacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Reformun ne olduğunu anlayacağız.

Memleketin corona virüsle boğuşmasında ise durum vahim. Malum; hastalığa yeni yakalananların ve virüsten vefat edenlerin sayısı çok yüksek. Eskilerin tabiriyle “hal ve gidiş” bozulunca yeni tedbirlere başvuruldu. Nisan ayındaki şartlara geri dönmeye başladık. Okullar kapandı, sokağa çıkmalar kısıtlandı, işyerlerinin faaliyetlerine ara verildi. Alınan bu tedbirlerin ne kadar işe yarayacağını iki hafta içinde göreceğiz. Bu arada bu olumsuz durumu eleştirenlere de neredeyse  vatan haini gözüyle bakılıyor. Halkın gerçekleri öğrenmesi bazılarını rahatsız ediyor. Mesela Pamukkale Üniversitesi Başhekim Yardımcısı olan bürokrat; “Covid servisleri ve acilleri tamamen dolu. Hastanelerde yer yok. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli” paylaşımını yapınca üniversite yönetimi tarafından istifaya zorlandı. Doğruları söyleyen bu bürokrat başhekim yardımcılığı görevini bırakmak zorunda kaldı.

Adalette, hukukta, sağlıkta, eğitimde, ekonomide reform olacaksa önce çok sesliliğe saygılı olmak gerekir. Her aykırı söz söyleyeni ve aykırı düşüneni susturursanız “reform” sadece lafta kalır. Olduğumuz yerde döner dururuz o kadar…    BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.