reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

ZEYTİNYAĞI VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ TOPLANDI….

ZEYTİNYAĞI VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ TOPLANDI….
169 views
20 Kasım 2020 - 12:51

Ezine Meslek Yüksekokulu’nun organizesi ile bölgemizde bulunan zeytinyağı ve süt ürünleri sektörünün temsilcileri ve 18 Mart Üniversitesi’nin yöneticileri toplantı yaptı. Yanmazlar Tesisleri’nde gerçekleşen bu toplantıya Ezine Kaymakamı Dr.Hacı Arslan UZAN ve 18 Mart Üniversitesi Rektörü Sedat MURAT başta olmak üzere yerel yöneticiler ve işletme temsilcileri katıldılar. Toplantının ev sahibi olan Ezine Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. R. Cüneyt ERENOĞLU ilk sözü alarak özetle şunları söyledi: “Bu toplantıya hepiniz hoş geldiniz. Bizim Ezine Meslek Yüksekokulu olarak amacımız zeytin, zeytinyağı ve süt ürünleri sektörünün ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmektir. Bu amaca yönelik olarak okulumuz bünyesinde açılan Gıda Bölümümüz mezun veriyor. Bu bölümden mezun olanlar, okulumuzun hemen bitişiğinde yapılmakta olan Gıda OSB’de çalışacaklar. Biz okul olarak Gıda OSB’nin açılışına da hazırlanmaktayız. Bunun için süt projesi hazırladık. Hocalarımızı Hollanda’ya inceleme gezisine gönderdik. Laboratuvarımızı tamamladık. Orada köylerden toplanan çiğ sütlerin analizini yapıyoruz. Ezine’de üretilen sütle ilgili veri tabanı oluşturmaktayız. Okul olarak zeytin ve zeytinyağı için de hazırız. Sözün özü, sektörün ihtiyaç duyduğu her konuda hazırlığımızı yaptık. Onlarla işbirliği içinde çalışacağız.” Ezine MYO Müdürü Doç.Dr. R.Cüneyt ERENOĞLU’ndan sonra söz alan bir Öğretim Görevlisi de yaptığı konuşmada; “Okulumuzda süt analizi yapıyoruz. Ezine’nin bu ihtiyacını yerinde gidermek istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz.” dedi. Gıda OSB Müdürü Alper ALTINOK da yaptığı konuşmada Ezine Meslek Yüksekokulu’na paralel olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak “Gıda OSB’de 91 parselimiz var. Parsellere talep, %60’a geldi” dedi.

Ezine Kaymakamı Dr.Hacı Arslan UZAN ise yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Bugün burada Ezine’nin önemli iki ürünü olan zeytin-zeytinyağı ve süt ürünleri temsilcileri ile bir araya geldik. Üniversitemizin Rektörü burada. Bunun için çok memnunuz. Sanayi ile Üniversiteler ortak çalışmalıdırlar. Sanayi temsilcilerinin ve işverenlerin yapılacak bütün çalışmalarda yer almaları gerekir. Ezine’de üretim yapan Uluova Çiftliğini ziyaret ettim. Üretim yapan başka işletmeleri de ziyaret edip bilgi aldım. Oralarda yapılan faaliyeti görünce çok memnun oldum. Üretene saygı duymak gerekir. İlçemizde yapımı devam eden OSB’de yakında arsa tahsisine başlayacağız. Oranın kurulması için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Yine Geyikli Zeytinyağının coğrafi tescilinin yapılması için çalışmalar devam ediyor. Yakında coğrafi tescil gerçekleşecek. Üretim için yapılan bütün çalışmaların yanındayız. Bugün burada bir araya gelmemizi sağlayan herkese teşekkür ederim.”

18 Mart Üniversitesi Rektörü Sedat MURAT ise toplantıda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Uzun sürecek bir yolu bitirmek için ilk adımı atmak gerekir. Ezine’de ilk adım atılmıştır. Üniversite ile sanayinin işbirliği başlamıştır. Bana göre toplumda girişimcilik ruhu taşıyan herkes desteklenmelidir. Çanakkale Türkiye için çok önemli bir yer. 105 sene önce bu topraklarda bir nesil yok oldu. Onlar, bu ülke bağımsız olsun diye şehit oldular. Şu anda bağımsız bir ülkeyiz. Bağımsızlığımızın devamı için teknoloji ve bilim lazım. Yine bu bölgede iş yapan girişimcilerin desteklenmesi lazım. Uluova ve benzeri işletmelerin desteklenmesi gerekir. Böyle işletmeler Üniversitemiz ile işbirliği içinde çalışıyorlar. Bilimden ve teknolojiden yararlanıyorlar. Çalışıyorlar, araştırıyorlar. Gıda, insan hayatında çok önemli bir alan. Onun için bu bölgede gıda için yapılacak her çalışma destek bulmalı. Ezine Gıda OSB de sağlıklı gıda üretimi ve ihracat için yapılıyor. İnşallah burası ihracat yapılan bir merkez olur. Bunu bekliyorum. Zira bunun gerçekleşmesi için devlet görevlileri de sanayiciler de burada…”

Bu konuşmalardan sonra Ezine ve Bayramiç Tarım ve Hayvancılık Müdürleri de söz aldılar. İki Müdür de yaptıkları konuşmalarda sanayi sektörünün Üniversitelere verdiği desteğe teşekkür ettiler ve işbirliğinin devam etmesini arzu ettiklerini belirttiler. Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail PEHLİVAN ayrıca Ezine OSB’nin bu bölge için önemini belirttikten sonra küçükbaş hayvancılık ve tarım sektörü için daha fazla destek beklediklerini belirtti. İsmail PEHLİVAN, Kazdağlarında yapılan madencilik faaliyetlerine de değinerek madenciliğin üreticileri taciz ettiğini belirtti ve “Tarım-hayvancılık-madencilik bir arada nasıl yürür? Bu araştırılmalıdır.” Dedi. Toplantının devamında zeytin-zeytinyağı ve süt ürünleri sektörünü temsilen söz alan bazı üreticiler sorunlarını ve beklentilerini dile getirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.