reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

AKLINDAN ZORU OLANLAR

AKLINDAN ZORU OLANLAR
148 views
19 Ağustos 2020 - 10:36

                2019’un son günleri ile 2020 yılının ilk günlerinden beri yaşadığımız virüs salgını sürecinde pek çok hadiseye şahit olduk. Geride kalan 6-7 aylık zaman diliminde ülkelerin yöneticilerinin özelliklerini, sağlık sistemlerinin kapasitelerini, insana verilen değeri gördük.

Dünyanın süper gücü olarak gösterilen ABD Başkanı, pandemi boyunca yaptığı açıklamalarla hem dünyayı hem de Amerika halkını şaşırttı. Yaptığı toplantılarda maske de takmayan Amerika Başkanı, halkın tepkisiyle karşılaştı. İnsanlar can derdindeyken O, ekonomi derdine düştü. Polis şiddeti neticesinde bir Amerikalının hayatını kaybetmesi üzerine ülkesinde başlayan ayaklanmada iyi liderlik yapamadı. Corora virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 130 bini aşmışken bu durumu umursamaz bir tavır sergiledi ve dünya kamuoyuna “aklından zoru var” dedirtti.  Corona virüs sürecinin dikkati çeken Devlet Başkanlarından biri de Brezilya’yı idare eden Bolsonaro oldu. Brezilya, bugüne kadar Rio Karnavalı ve futbol milli takımı ile daha çok gündeme gelmiş bir ülkedir. Ancak geride bıraktığımız aylarda hem Devlet Başkanı’nın dengesiz tavırları hem de virüsten dolayı meydana gelen can kayıplarıyla anılmaya başladı. Bilhassa bu ülkenin devlet başkanı “aklından zoru olanlardan biri.” Zira maske takmayı reddeden ve corone virüse, “basit bir grip” salgını diyebilen bu adam umursamaz tavrının karşılığı olarak corona virüse yakalandı. Durumunu anlatmak için gazetecilerin karşısına geçerken de maskesini çıkararak oradaki herkesi tehlikeye attı.   

Corona virüs süreci, pek çok ülkeye göre bizde daha kontrollü gidiyor. Fakat uzmanların, sağlıkçıların ve güvenlik güçlerinin bütün uyarılarına rağmen çevrelerini ve kendilerini tehlikeye atan “tipler” var. Sözden anlamayan bu insanlar; eski alışkanlıklarını bir türlü terk etmiyorlar. Yine minibüslere tıklım tıklım dolup yolculuk yapıyorlar. Yine asker uğurlama konvoyları düzenleyip omuz omuza otogarları dolduruyorlar. Yine sokak düğünleri tertip ederek halay çekip göbek atıyorlar. Sonrası malum… Corona virüs rakamlarında patlama var.       

Memleketin çoğunluğu virüse karşı seferberlik anlayışıyla savaşırken bu mücadeleye gözlerini kapayıp kulak tıkayanların yaptıkları da hayrete düşüren cinsten. Artvin’e bağlı Arhavi İlçesinde vicdansızlığın dibe vurduğu bir hadise yaşandı. Güya avcılık yapan şahıs, ormanlık bir alanda ayı yavrusunu vurdu. Sonra da yaralı yavruyu av köpeklerine boğdurmaya çalıştı. Aklından zoru olduğu anlaşılan bu zat, yaptığı çirkin icraatın görüntülerini de sosyal medyada yayınlayınca yakayı ele verdi. Hem emniyet güçleri hem de Hayvan Hakları Federasyonu “canlı düşmanı” bu avcı için gerekeni yaptılar. Tunceli’de de Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, buradaki dağ keçilerinin avlanması için ihale açtı. Yapılan ihalede; Tunceli’nin Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin katledilmesinin planlandığı ihalenin 13 Temmuz günü yapılacağı gazete sayfalarına düştü. Asıl amacı “yaşatmak ve hayat vermek” olması gerekenlerin, “keyfi öldürme ve katliam” için cevaz vermeleri çok düşündürücü. Doğanın süsü ve denge unsuru olan hayvanların öldürülmesinin planlanması da çok acı… İnsanlık corona virüsden dolayı yeterince ölüm görmedi mi? Keçiler öldürülünce elinize ne geçecek? Başınız göğe mi erecek? Çok mu mutlu olacaksınız? 17 keçinin öldürülmesi adına ihale açıp ihale metninin altını imzalamak için insanın aklından zoru olması gerekir. Üstelik avcılığın yasaklandığı Tunceli bölgesinde…   

İstanbul Gaziosmanpaşa’da bir genç kız, 3 yaşındaki kuzenine sigara içirdi. Yaptığı bu matah işi de cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Sonra da oturup sigara dumanının hakim olduğu bu görüntüleri sosyal medyadaki hesabında yayınladı. Cehaletin alası olan görüntüleri izleyenler şaşkınlıklarını gizleyemediler. Olaya emniyet güçleri müdahil olup aklından zoru olduğu anlaşılan bu genç kızı gözaltına aldılar. İşin boyutu genişleyince genç kızın ailesi harekete geçti ve kızlarının şaka yaptığını iddia ettiler. Söylenen “şaka yaptı” sözleri de cehaletin nereden geldiğini anlatmaya yetti. Böyle şaka olur mu?

Dünya bu… Hangi topraktan ne çıkacağı belli olmuyor…   BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.