reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

YİNE SEHVEN…

YİNE SEHVEN…
175 views
07 Temmuz 2020 - 6:39

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Bayramı’nı Corona Virüs salgını gölgesinde kutladık. Ülkemizde yapılan kutlama etkinliklerine katılanlar maske takarak ve birbirlerinden uzak durarak tedbiri elden bırakmadılar. Kutlama programlarında genellikle çelenk koyma ve saygı duruşunda bulunma faaliyeti ile 19 Mayıs gününün önemini belirten kısa konuşmalar yapıldı. Caddeler, sokaklar, kamu binaları Atatürk posterleri ve Türk Bayrakları ile donatıldı. Akşam saat 19’u 19 geçe bütün stadyumların ışıkları açılarak İstiklal Marşımız çalındı. Halkımız da aynı anda balkonlara çıkarak İstiklal Marşımızı söyledi. 19 Mayıs 2020 Salı günü; milli günlerimizden biri olduğu gibi bu önemli günün gecesi de aynı zamanda manevi gecelerimizin başında gelen Kadir Gecesiydi. Salgın hastalık dolayısıyla camilerin kapalı olduğu bu manevi gecemiz de evlerde değerlendirildi. Kim bilir kaç yıl sonra takvimler 19 Mayıs’ı gösterirken hem Bayram hem de Kadir Gecesi olacak?

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Kadir Gecesi’nden sonra Ramazan Bayramını da virüs sıkıntısı içinde geride bıraktık. Geçen seneki Ramazan Bayramını mumla aradık. Bayramlarda, zorumuza giden pek çok işin aslında ne kadar güzel olduğunu da anlamış olduk. Bayramı, bayram gibi kutlamayı arzu ettik ama nafile… Zira 2020 yılı Ramazan Bayramı’nda, arife gününden başlamak üzere sokağa çıkma yasağı vardı. Bayramlaşmanın virüsün yayılmasını arttıracağı düşünülerek evden çıkmak yasaklandı. Sadece güvenlik güçleri, basın mensupları, fırıncılar, ekmek satıcıları gibi belli meslek sahipleri evlerinden çıkabildiler. El öpmeden, sarılmadan, karşılıklı ikramda bulunamadan ve de çocuklara harçlık veremeden bir Bayramı geride bıraktık. İki ay sonra Kurban Bayramı var. Umudumuz ve beklentimiz virüsün belini kırmak ve bundan sonraki bayramları, geleneklerimize uygun olarak özgürce kutlamaktır.

Malum Bayram öncesinde bazı meslek gruplarının işyerlerini açmasına müsaade edildi. Bunların başında berberler ve kuaförler var. Bu iki işi icra edenlerin ve onları denetleyenlerin çok tedbirli olmalarının önemini anlatan birkaç vak’a yaşandı. Bundan sonra açılacak işyerlerinin hijyene, fiziki mesafeye ve maske takmaya çok önem vermelerini anlatan örnekler bunlar. Kütahya Tavşanlı’da berberleri denetleyen doktorun corona testi pozitif çıktı. Bu nedenle 50 berber karantinaya alındı ve işyerleri kapatıldı.  Karantinaya alınan 50 kişiden 35’inin testi ise negatif çıkarken 15’inin testi pozitif çıktı. Bayram öncesinde Tavşanlı hep berberleri konuştu… Corona virüs vak’alarının en az görüldüğü kentler arasında yer alan Kars’ta , 30 olan vaka sayısı, tedbirlere uyulmayınca iki hafta içinde 146 artarak 176’ya yükseldi. Nedeni ise yapılan bir nişan töreni ve yemekli davet… Bu ilimizde, Corona virüsü yenen bir vatandaş, bir boğa keserek yakınlarına ziyafet verdi. Bu ziyafete katılanlar da “bize bir şey olmaz” mantığı ile davet de yer alınca  olanlar oldu. Kalabalık ortamları çok seven virüs, bu kentimizde adeta patlama yaptı. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bu işin gerçekten şakası yok. Sağlık Bakanı’nın virüsün yayılma hızına dikkat çeken şu uyarısı daima aklımızda olmalıdır. “Küçük bir etkenin, kestirilemez büyüklükte sonuçlar doğurmasına Kelebek Etkisi denir. Şimdi de küçük bir ihmal, bir uçtan bir uca tüm Türkiye’yi etkileyebilir. Risk devam ediyor.”    

Milli Bayramlarda ve Atatürk’ü Anma günlerinde “gaf yapmak” veya kasıtlı bir icraatı yerine getirip sonra “sehven” yapılmıştır demek son yılların virüs gibi bulaşıcı bir akımı haline geldi. Geride bıraktığımız 23 Nisan’da, üç yerleşim yerinde kamu binalarına Atatürk posterleri ters asılmıştı. Durum fotoğraflanıp sosyal medyada paylaşılınca bunu yapanlar bin türlü yalanla, dolanla meselenin üzerini kapattılar. Bu kez buna benzer bir icraat TRT’den geldi.  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’inci yıldönümünde, TRT Haber’de yayınlanan “Dün Bugün” programında fonda yer alan görseldeki hata, yenilir-yutulur bir hata değildi.  TRT Haber sunucusu sözlerine “Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı… Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkıp Milli Mücadele’yi başlatmasının yıldönümü” diye başlarken arka fonda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun” ifadesinin yer aldığı görüldü. Bu büyük hatayı fark edenler o anın fotosunu internet ortamında paylaşınca TRT, suçu grafikere attı. Bu personel için soruşturma başlatılacağını duyurdu. Cumhuriyet Bayramını 19 Mayıs’a taşıyan bu grafiker, bu tanımı muhtemelen sehven yaptığını anlatacaktır. Halk olarak biz de bu “sehven” lafına inanacağız… BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.