reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

SARISÖĞÜT MAHALLE OLSUN MU?

SARISÖĞÜT MAHALLE OLSUN MU?
357 views
24 Şubat 2020 - 9:39

                Sarısöğüt Köyü’nde ikamet eden vatandaşlarımız 16 Şubat 2020 Pazar günü yapılacak referandumda “Sarısöğüt, Ezine’nin mahallesi olsun mu?” sorusuna cevap verecekler. Edindiğimiz bilgilere göre Sarısöğüt Köyü’nde,  Ezine’nin bir mahallesi olmak için 500 civarında imza toplandı. Toplanan imzalar mülki idareye teslim edildi. Köylülerin bu talebi üzerine 16 Şubat 2020 tarihinde oylama yapılması kararlaştırıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Ezine İlçe Yönetim Kurulunun oluşturduğu bir heyet oylama öncesinde Sarısöğüt Köyü’ne bir ziyarette bulundu. CHP heyetinde; Çanakkale Milletvekili Muharrem ERKEK, İl Başkanı İsmet GÜNEŞHAN, İl Genel Meclis Başkanı Sadık GÖĞÜSGEREN, İlçe Başkanı Caner ŞAHİN, Yönetim Kurulu Üyeleri ile İl Genel Meclis Üyeleri Erdinç CEYHAN ve Hüseyin Aşkın GÜLŞEN yer aldı.

CHP heyeti, 07.02.2020 akşamı Sarısöğüt’e gitti. Konuk heyeti, Köy Muhtarı Hakan EFE ve köylüler karşıladılar. Köy kahvesindeki sohbette hem CHP heyetinde yer alan isimler hem de köylüler köyde yapılacak oylama işlemi ile ilgili olarak fikirlerini açıkladılar. Sarısöğüt’teki bu fikir alış verişinde ilk sözü İlçe Başkanı Caner ŞAHİN aldı. Caner ŞAHİN kısa konuşmasında; “Çok kıymetli Sarısöğütlüler; Köyün Ezine’ye bağlı bir mahalle olması için bir oylama yapılacak. Biz buraya sizi ikna etmek veya fikirlerinizi değiştirmek için gelmedik. Bu işin sonuçlarıyla ilgili olarak bilgi vermek için geldik. Burada çıkacak sonuca her zaman saygı duyacağız. Gördüğünüz gibi aramızda Partimizin İl Başkanı İsmet GÜNEŞHAN ve Çanakkale Milletvekilimiz de var. Sizin sorularınızı cevaplayacaklar. Hepinize saygılar sunuyorum.” Dedi.  CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem ERKEK ise kahvehaneyi dolduran Sarısöğütlülere hitaben şu açıklamaları yaptı: “Burada sonuç ne olursa olsun sizin kararınız bizim için önemlidir. Bir ülkede bütün kararların ve kaynakların sahibi halktır. Bizim partimizin felsefesi -önce insan-anlayışına dayanır. Biz parti olarak daha çok çalışacağız. Bizim derdimiz işsizliktir, hayat pahalılığıdır. Bizim derdimiz bir tek çocuğun bile yatağa aç girmemesidir. Biz bu ülkede liyakat olsun, adalet olsun, iş olsun, aş olsun diye gayret ediyoruz. Biz, bir ve beraberiz. Halkımızın kararları her şeyden üstündür.”

CHP İl Başkanı İsmet GÜNEŞHAN ise söz alarak Sarısöğüt köylülerine hitaben şunları söyledi: “Değerli hemşehrilerimiz; biz buraya sizin görüşlerinizi değiştirmek için gelmedik. Burası köy olmaktan çıkıp mahalle olursa neler olabilir, anlatmaya geldik. Takdir tabii ki köy halkınındır. Biz CHP olarak daha çok çalışacağız. İstanbul’u, Ankara’yı, Adana’yı, Mersin’i nasıl aldıysak Ezine’yi ve diğer ilçeleri de alacağız. Size de her konuda destek olacağız. Karar sizindir. Çıkacak sonuç, köy için hayırlı olsun.”

Sarışöğüt Köyü’nde vatandaşlara hitap eden İl Genel Meclis Başkanı Sadık GÖĞÜSGEREN yaptığı açıklamada özetle şu ifadeleri kullandı. “Değerli arkadaşlarım, ben de bu köyde otursam İlçeye bağlanmak isterim. Bu gayet doğaldır. Oylamada yapacağınız tercihe saygı duyacağız. Köy olmaktan çıktığınızda Ezine’nin mahallesi olacaksınız. Bu durumda doğal olarak imarda ve diğer hususlarda sorunlar çıkacak. 2-3 sene sonra kahvehaneyi dolduran bu gençler size ne yaptınız diyebilirler. Bizi kimse uyarmadı demeyin. Onun için iyi düşünün. Bir de bu köyü bir partinin oy deposu olarak görmek yanlıştır. Bu köye kim hizmet ederse oyları o alacaktır. Biz çok çalışıp halkımıza daha iyi hizmet edeceğiz. Oylamadan çıkacak sonuç köy için hayırlı olsun.”   

CHP’li siyasetçiler yukarıdaki görüşlerini köylülerle paylaşırken söz alan bazı köylüler de düşüncelerini şu sözlerle açıkladılar.

*Bu köyde 730 seçmen var. 16 Şubat’ta yapılacak oylamaya 600-650 kişi katılır. *Bizim köyde hayvancılık yok. Tarım yapacak fazla arazimiz yok. Köy bütçesine gelir getirecek tarla ve mülk de yok. Köyün geliri olmadığı için Belediyeden faydalanması gerekiyor. Bu köy Belediye olmadan büyüyemez. Biz, Ezine’nin mahallesi olmayı kabul ettiğimizde kazancımız 9 olursa kaybımız 1 olur. Onun için Ezine’ye mahalle olarak bağlanmalıyız.

Bütün bu konuşmaların ardından CHP heyetinde yer alan isimler köylülerle vedalaşarak Sarısöğüt’ten ayrıldılar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.