reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

GÜZEL AHLAK…

GÜZEL AHLAK…
676 views
26 Eylül 2019 - 11:11

Ahlak üzerine söylenmiş çok sayıda söz vardır. Şairler, yazarlar, düşünürler, ilahiyatçılar velhasıl hayatın akışına kafa yoran herkes kendisine göre bir ahlak tanımı yapmıştır. Güzel ahlakı anlatan binlerce sayfa kitap okuyun; bütün fikirlerin buluşma noktası iyi insan olmaktır. Felsefi doktrinlerin, okullarda verilen eğitim-öğretimin ve dinlerin ortak amacı hep iyi insan yaratmaktır. Ancak bazı insanlar ne kadar zorlarsanız zorlayın ruhundaki kötülükleri kıramadığı için iyi insan olamazlar. Şeklen ahlak timsali olmaya çalışsalar da kalben bunu başaramazlar. Turşu küpü gibi içlerindeki kötü niyeti dışa sızdırırlar. Hele hele makam, mevki ve de para sahibi olmuşlarsa ruhlarındaki niyeti daha çabuk ortaya koyarlar. O yüzden iyi ve güzel ahlak herkesin taşıyacağı bir özellik değildir.

Mevlana; “İçini dışından daha çok süsle çünkü dışın halkın, için Hakk’ın baktığı yerdir.” Diyerek bütün insanları adeta uyarmıştır. Yine bazı fikir adamlarının ahlak üzerine sarf ettikleri şu sözler dikkate değer ifadelerdir. “Ahlâk, cemiyetin temelidir. İnsanların en hayırlısı, ahlakı güzel olanıdır. Güzel ahlak, dostluğu sağlamlaştırır. İktisat geçimin, güzel ahlâk da dinin yarısıdır. Ahlakı güzel olan insan her yaşta güzeldir. Memleketler parasızlıktan değil, ahlaksızlıktan çökerler. Bütün cihanı araştırdım, güzel ahlâktan daha üstün bir liyakat bulamadım.”
Türkiye gündeminde zamlardan, siyasetçilerin açıklamalarından ve işsizlikten sonra gündeme gelen isim Neslican Tay isimli genç kızımız oldu. Kansere karşı yaptığı mücadeleyle pek çoğumuzun tanıdığı ve sevdiği 21 yaşındaki bu genç kızımız hayata veda etti. Neslican Tay, yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen yaşamaya dair umudunu hiç kaybetmemişti. O’nun verdiği mesaj da iyi ve güzel ahlaka tam örnek teşkil etmekteydi. Neslican Tay, hayata gözlerini kapatmadan önce şöyle demişti: “Saçlarınız, boyunuzu, kilonuzu sevin. Benim için sol bacağınızı da sevin. Hayatınızı sevin, sevebileceğiniz gibi yaşayın. Çünkü sadece ve ama sadece bir tane hayatınız var.”
Vücuduna giren kanser hücrelerini yenmeye çalışırken bile yüzündeki gülücük eksik olmayan bu insanın yukarıdaki mesajı bile her türlü takdire değer bir mesajdır. Fakat insanın kendisini ve hayatı sevmesi gerektiğinin altını çizen Neslihan Tay’ın ardından bile cahilce sözler sarf eden insanların da çıkması ülkemizde ahlaksızlığın geldiği noktayı göstermesi bakımından çok önemlidir. Nefretle karşılanan işte o mesaj: ”Neslican Tay ölmüş. Herkes cennete kavuştu diyor. Orasını Allah bilir. Yalnız bu çıplaklıkla biraz zor…” Kıyafetin insan ahlakını değiştirdiğini zanneden bu zavallı kişi, tespit edildi. Bu zihniyetin sahiplerinin ilk defa yaptıkları bir ahlaksızlık değil bu. Hayatını milletin kız çocuklarına adayan merhum Türkan Saylan için de yapmadıklarını koymamışlardı. Hatta kanser hastası bu değerli insan, hasta haliyle tutuklanmaya çalışılmış, evinde arama yapılmıştı. Yine arka arkaya kaybettiğimiz pek çok değerli sanatçımız için de vefatlarından sonra söylemediklerini bırakmamışlardı. Oysa aynı zihniyet laf sırası geldiğinde “Ölülerinizi hayırla anınız” hadisini hatırlatırlar. Bu hadisi kendileri unutmasa daha iyi olur.
Türkiye’de üzerinde konuşulacak bir sürü ahlaksızlık varken genç bir kızın kılık kıyafetini eleştirmek başlı başına aşağılık bir durumdur. Mesela devlet ihalelerinden beslenen ve vergi borçları silinen işadamlarını, devletin imkanlarıyla lüks hayat sürenleri, devletin gelirlerini har vurup harman savuranları da görüp “Bunların yaptığı israftır. İsraf da haramdır.” Diyemeyenler, gözleri kör edilmiş şeytanlardır. Yine vefat eden genç kızımızın cennete gidemeyeceğini ima eden zihniyet tarikat yurtlarında, hatta Kur’an kurslarında çocuklara tecavüz eden sapıkların nereye gideceğini niçin dillerine getiremezler? Ya öğrenci yurtlarında yanan kız çocuklarımıza ne demeli? O zaman neredeydiniz? Ölenlerin ahlakıyla uğraşacağınıza beyninizdeki pisliği ve ahlaksızlığı yenin. Ünlü politikacılarımızdan Osman Bölükbaşı’nın şu sözü ahlak hususunda söylenebilecek en güzel sözlerden biridir. “Dün sövdüklerini bugün övenler, dün övdüklerine bugün sövenler göstermiştir ki, köpekler her avcı ile ava çıkarlar… BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.